14%
قیمت اصلی 2,100,000 تومان بود.قیمت فعلی 1,800,000 تومان است.

ردیاب دیاگی خودرو

هر فردی که تا بحال ردیاب خریداری کرده باشد، مطمئناً می داند که سه مدل ردیاب مختلف وجود دارد: ردیاب های سیمی، ردیاب های بی سیم و ردیاب های دیاگ. بسیاری از افراد درباره ردیاب های سیمی و بی سیم اطلاعاتی را می دانند اما ردیاب های دیاگی یا OBD جزو ناشناخته ها هستند. جی پی اس های دیاگ نیز جزو وسیله های موقعیت یابی است که قابلیت ها و ویژگی های زیادی دارد. جی پی اس های دیاگ راحت تر از دیگر GPS ها نصب می شوند و گزینه مناسب تری برای نصب به روی خودرو هستند. اگر درباره ردیاب های OBD یا دیاگ اطلاعات کافی ندارید، این مطلب از وب سایت سبد جت به شما اطلاعات کافی را خواهد داد. با ما تا انتها همراه باشید.

پورت OBD چیست؟

برنامه ای به روی خودرو ها وجود دارد که از دهه 1980 میلادی با عنوان OBD روی ماشین ها نصب می شد. سپس ارتقاء یافت و به برنامه OBD II در دهه 1990 رسید. تا جایی که در سال 1996، تمامی ماشین ها در آمریکا به چنین برنامه ای مجهز شدند. پورت OBD که امروزه محلی برای نصب ردیاب های دیاگ است، وضعیت سیستم تصفیه گازهای خروجی را در هر زمان نظارت می کند.

هر زمان که گازهای خروجی خودرو بیش از حد منتشر می شوند هشداری از سوی این برنامه صادر خواهد شد. این سیستم همچنین می تواند اطلاعات خطا را ثبت کند. اینگونه به کارکنان و خودرو سازان این امکان را می دهد تا به سرعت خطا را شناسایی و برطرف کنند. امروزه از پورت OBD برای نصب ردیاب های دیاگی خودرو استفاده می کنند تا موقعیت مکانی ماشین را داشته باشند.

تفاوت ردیاب دیاگی (OBD) با ردیاب سیمی

ردیاب های دیاگی مستقیماً به پورت OBD یا همان عیب یابی خودرو وصل می شوند. به همین دلیل به چنین ردیاب هایی ردیاب های “Plug” نیز می گویند. چرا که کافی است درون یک درگاه فرو بروند و فعالیت خود را آغاز کنند. اما ردیاب های سیمی نیاز دارند که پشت داشبورد نصب شوند تا با اتصالات سیمی، به بخش های مختلف خودرو مانند برق و سیم کشی متصل شوند. بزرگ ترین و مهم ترین تفاوت میان این دو نوع ردیاب، نوع اتصال و نصب شان است. هر دو این GPS ها مزایا و معایب مخصوص به خود را داشته و برای نیازهای مربوطه مناسب هستند.

مزایا و معایب ردیاب های دیاگی

1. نصب آسان و بدون هزینه

ردیاب های سیمی به گونه ای طراحی شده اند که تنها متخصصان وارده می توانند آن ها را نصب کنند، اما ردیاب های دیاگ به راحتی و بدون نیاز به حضور متخصص نصب می شوند. کافی است ردیاب را به پورت OBD ماشین تان متصل کنید تا کار کند. این نوع نصب باعث کاهش هزینه شده و نیازی نیست برای هربار جدا کردن ردیاب، هزینه اضافه بپردازید.

2. دریافت و ثبت اطلاعات خودرو به کمک ردیاب های OBD

از مزیت های جی پی اس های OBD این است که اطلاعاتی را که درباره خودرو شما هستند، ثبت می کند. به دلیل اینکه این ردیاب خودرو به پورت OBD ماشین متصل می شود و به این برنامه دسترسی دارد، می تواند اطلاعات متفاوت و مخصوصی را برای شما ارسال کند. چنین قابلیتی در دیگر ردیاب ها امکان پذیر نیست چرا که به چنین بخشی دسترسی ندارند.

3. تبدیل ردیاب دیاگ به شنود درون خودرویی

یکی دیگر از مزیت های ردیاب های دیاگی تبدیل شدن به شنود درون خودرویی است. شما می توانید با برقراری تماس یا ارسال دستور به ردیاب، آن را به یک شنود تبدیل کنید. از آنجایی که جی پی اس های OBD به پدال و به سمت درون خودرو نصب می شوند، می توانند صدای درون خودرو را ضبط و ارسال کنند.

4. ارسال هشدار و آلارم های متعدد توسط ردیاب های دیاگ

همانطور که پیش تر گفتیم سیستم OBD که در خودروها قرار دارد بخش های مختلف خودرو را بررسی می کند. به همین جهت شما می توانید کنترل بهتری به روی رفتار رانندگی یا اتفاقات اطراف داشته باشید. اگر راننده سرعت غیر مجاز داشته باشد، از محدوده تعیین شده امن خارج شود، خودرو شما به سرقت رود و یا دچار تصادف شود، بلافاصله هشدار و آلارم از سوی ردیاب دیاگی دریافت می کنید.

5. امکان جا به جایی بین خودروها

اگر شما دو یا چند خودرو مختلف دارید یا مدیریت مجموعه حمل و نقل و ناوگان را بر عهده دارید، خرید ردیاب های OBD گزینه مناسبی است. چرا که می توان خیلی ساده آن ها را نصب کنید و زمانی که ماشین دیگری به ردیاب احتیاج پیدا کرد، بدون دردسر آن را خارج کرده و روی خودرو دیگر نصب کنید. چنین قابلیتی باعث می شود از هزینه بیشتر جلوگیری کرده و به راحتی از یک ردیاب به روی چند ماشین استفاده نمایید.

معایب ردیاب دیاگی خودرو

  • قرارگیری در معرض دید باعث می شود سارقان به راحتی ردیاب را پیدا کرده و آن را جدا کنند.
  • به دلیل اینکه ردیاب های دیاگ به راحتی جدا می شوند، امکان به سرقت رفتن آن ها و کندن شان بالاتر از دیگر مدل هاست.

چگونه می توان جی پی اس دیاگی را نصب کرد؟

جی پی اس های دیاگ به پورت OBD درون خودرویی متصل می شوند. معمولاً این پورت در سمت راننده، زیر پدال ها، به خصوص پدال گاز، قرار گرفته است. با اینحال شما می توانید از یک تعمیرکار یا متخصص برای یافتن پورت OBD کمک بگیرید. پس از یافتن آن، کافی است ردیاب را به پورت متصل کنید تا شروع به کار کند. پیشنهاد می شود جی پی اس را خیلی نزدیک پدال ها قرار ندهید تا در اثر برخورد پا با پدال، آسیب نبینند. همچنین می توانید برای راحت تر شدن کارتان، یک سیم رابط خریداری کرده و بعد ردیاب را به آن متصل نمایید. اینگونه می توانید ردیاب را در محل های متفاوتی از خودرو قرار دهید.

سؤالات متداول درباره ردیاب های OBD

  • ردیاب دیاگی چه نوع ردیابی است؟

به ردیاب هایی که بتوان آن ها را به پورت OBD خودرو متصل کرد، ردیاب دیاگ گفته می شود.

  • تفاوت بین جی پی اس های سیمی با دیاگ چیست؟

جی پی اس های سیمی برای فعالیت نیاز به اتصالات سیمی دارند و باید به سیستم برق ماشین متصل شوند. جی پی اس های OBD به چنین اتصالاتی نیاز ندارند.

  • مزایای خرید ردیاب جی پی اس های OBD چیست؟

با خرید ردیاب های دیاگی می توانید به راحتی و بدون هزینه آن ها را متصل کنید، ردیاب را به شنود تبدیل کنید، هشدارهای مختلفی را دریافت نمایید، از شرایط و وضعیت خودرو به کمک داده های ردیاب کمک بگیرید، بدون خرید جی پی اس اضافه، ردیاب را به خودرو دیگر منتقل کنید و از جدا شدن ردیاب توسط افراد دیگر مطلع شوید.

برای خرید ردیاب های دیاگی یا OBD می توانید وارد وب سایت سبدجت شوید و پس از بررسی صفحه ردیاب (جی پی اس)، آیتم مورد نظر خود را انتخاب نمایید. سبد جت یکی از معتبر ترین وب سایت ها در زمینه ارائه و فروش وسیله های دیجیتال است. ردیاب های دیاگی یکی از محبوب ترین و پر طرفدارترین ردیاب ها هستند چرا که به راحتی نصب شده و از قابلیت های متعددی برخوردار می باشند.