راهنمای جامع خرید دستگاه لیزر حکاکی چرم

راهنمای جامع خرید دستگاه لیزر حکاکی چرم
۴.۴/۵ - (۵ امتیاز)

راهنمای جامع خرید دستگاه لیزر حکاکی چرم گلچینی از معیارهای مهمی را که حین خرید این دستگاه باید مورد توجه قرار دهید؛ در برمی‌گیرد و با مطالعه آن می‌توانید یک خرید هوشمندانه و مقرون‌ به‌ صرفه را تجربه کنید. پس اگر قصد فعالیت در حوزه تولید فرآورده‌های چرمی را دارید، پیشنهاد می‌کنیم که تا پایان این مقاله ارزشمند از مجله سبدجت با ما همراه شوید و اطلاعات کاربردی در رابطه با انواع نکات راهنمای کامل برای خرید دستگاه لیزر حکاکی چرم به دست آورید.

مهم‌ترین نکات در خرید دستگاه لیزر حکاکی چرم

یکی از راهکارهای موثر و کارآمد برای ارزیابی سطح کیفی دستگاه‌های صنعتی، بررسی مدل و میزان مرغوبیت اجزای سازنده آن است. همانطور که می‌دانید، دستگاه لیزر حکاکی چرم هم یک وسیله الکتریکی و متشکل از قطعات مهمی مانند موارد زیر است:

 • موتور دستگاه برش لیزر
 • پاور دستگاه برش لیزر
 • لنز دستگاه برش لیزر
 • مین برد دستگاه لیزر
 • تیوب لیزر
 • پنل دستگاه لیزر
 • کلید اضطراری
 • روتاری
 • هد دستگاه لیزر
 • پولی دستگاه لیزر
 • چیلر خنک کننده
 • زنجیر و تسمه محور دستگاه لیزر

بنابراین ما در این بخش از راهنمای جامع خرید دستگاه لیزر حکاکی چرم، قصد داریم ماهیت تمام قطعات مذکور را مورد بررسی قرار دهیم و به شما عزیزان بگوییم که یک دستگاه لیزر حکاکی چرم باکیفیت باید از چه مدل قطعاتی تشکیل یافته باشد.

موتور دستگاه لیزر حکاکی چرم

در طراحی و ساخت لیزر حکاکی چرم معمولا از یک الکتروموتور معمولی استفاده می‌شود که قادر است انرژی الکتریکی را به انرژی حرکتی تبدیل کند. درحال حاضر مدل‌های مختلفی از این موتور در بازار موجود است و اگر نگاهی به دفترچه راهنما و مشخصات چند نوع از دستگاه‌های موردنظر بیندازید، شاهد انواع مختلف این قطعه با توان‌های گوناگون خواهید بود. پس حالا شاید این سوال برای شما هم مطرح شود که هنگام خرید، چطور می‌توان فهمید موتور این دستگاه باید از چه توان و ویژگی‌هایی برخوردار باشد؟

 در پاسخ به سوال مطرح شده باید بگوییم که موتورهای دستگاه لیزر حکاکی چرم غالباً دو فاز و سه فاز هستند و هر کدام توان‌های مختلفی دارند؛ ازاین‌رو باید ابتدا کاملا به نوع نیاز خود واقف باشید؛ سپس محصولی را انتخاب کنید که برای حکاکی و برش متریال مورد نظر شما، کارآمد باشد. همچنین برند سازنده موتور دستگاه نیز از اهمیت بالایی برخوردار است و اگر سازنده این قطعه یک کمپانی برتر و منتخب باشد، انتظار می‌رود که از کیفیت بالاتری هم برخوردار باشد.

پاور دستگاه برش لیزر

پاور دستگاه لیزر حکاکی چرم وظیفه جلوگیری از نوسانات برق، قطع و وصل کردن جریان مذکور و تامین انرژی مورد نیاز تیوب لیزر را بر عهده دارد. بنابراین اگر می‌خواهید که یک دستگاه لیزر حکاکی چرم از عملکرد بی‌عیب و نقصی برخوردار باشد، باید سطح کیفی قطعه پاور را هم مورد بررسی قرار دهید. به طور کلی چهار قطعه در بازار تقاضای بالایی دارند که عبارت‌اند از:

 • پاور ۱۰۰ وات دستگاه لیزر
 • پاور ۸۰ وات دستگاه لیزر
 • پاور ۱۲۰ وات دستگاه لیزر
 • پاور ۱۳۰ وات دستگاه لیزر

لنز دستگاه برش لیزر

لنز دستگاه لیزر حکاکی چرم وظیفه دارد اشعه‌های پراکنده را روی خطوط طرح اجرایی متمرکز کند تا یک طرح دقیق با ضریب خطای پایین، پیاده‌سازی شود. به همین دلیل، دستگاهی که خریداری می‌کنید باید مجهز به لنزی باشد که برای حکاکی روی متریال موردنظر شما موثر واقع شود. به عنوان مثال:

 • برای متریال سنگ و شیشه از لنزهای ۲ اینچی استفاده می‌شود.
 • لنز مناسب برای متریال پارچه، چرم، پلکسی و چوب هم ۲٫۵ اینچ است.
 • همچنین برای حکاکی با عمق بیش از ۴ میلی‌متر، نیاز به لنزهای ۴ اینچی خواهد بود.

مادربرد دستگاه لیزر

با توجه‌ به نکات راهنمای جامع خرید دستگاه لیزر حکاکی چرم، مادربردهای زیر بیشترین کاربرد را در انواع دستگاه لیزر حکاکی دارند:

 • مادربرد مدل RDC6442
 • مادربرد مدل RDC6332
 • مادربرد مدل RDL320

این قطعه نقش حیاتی و مهمی را در ساختار لیزر حکاکی ایفا می‌کند. در واقع به عنوان برد اصلی و مادر، تمام قطعات و دکمه‌های دستگاه به صورت مستقیم و غیرمستقیم به آن متصل هستند و چنانچه خطایی در ساختار آن رخ دهد، صحت عملکرد سایر بخش‌ها نیز به خطر خواهد افتاد.

تیوب لیزر حکاکی چرم

اشعه دستگاه لیزر درون قطعه تیوب آماده‌سازی شده و روی متریال موردنظر ساطع می‌شود. به همین دلیل میزان کیفیت و نحوه عملکرد آن، تاثیر مستقیمی بر درصد خطای دستگاه حین حکاکی دارد. تیوب‌های لیزر مدل‌های مختلفی داشته و شما باید با‌ توجه‌ به نوع نیاز خود، دستگاهی با بهترین تیوب را برگزینید. به طور کلی تیوب‌ها به دو دسته لیزری فلزی و لیزری شیشه‌ای تقسیم می‌شوند که انواع ویژگی هر کدام به شرح زیر است:

ویژگی‌هاتیوب لیزری شیشه‌ایتیوب لیزری فلزی
جنسشیشهفلز
نوع اشعهباریکضخیم
طول عمرکمتربیشتر
کاربردمناسب برای برش دقیقمناسب برای برش سخت

پنل دستگاه لیزر

این قطعه متشکل از صفحه‌ای با دکمه‌های متعدد است که برای کنترل عملکرد دستگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد. به واسطه این پنل، اپراتور می‌تواند پارامترهای مورد نظر خود را در دستگاه وارد کند تا با نرم‌افزار طراحی موجود در کامپیوتر، همگام سازی شود. سپس با انجام سایر کارها به کمک پنل می‌توان دستور حکاکی طرح مورد نظر را برای دستگاه صادر کرد. رایج‌ترین نوع پنل‌های دستگاه لیزر حکاکی چرم موجود در بازار عبارت‌اند از:

 • پنل مدل RDC6442
 • پنل مدل RDL320
 • پنل مدل RDC6332

کلید اضطراری

یکی دیگر از نکات راهنمای جامع برای خرید دستگاه لیزر حکاکی چرم این است که کلید اضطراری دستگاه مذکور از صحت کامل برخوردار باشد تا حین بروز حوادث غیرمترقبه، بتوان سریعا برق کل سیستم را با فشردن این کلید قطع کرد. در چنین شرایطی به کمک کلید اضطراری می‌توان از بروز خسارات بیشتر و حوادث جانی و مالی جلوگیری کرد.

روتاری

روتاری متشکل از یک قطعه دوار حول نقطه تقارن است که جهت ترکیب شدن با محور Y، در جهت محور X حرکت می‌کند. بیشترین کاربردی که دارد، برای حکاکی طرح‌های دایره‌ای شکل، برش‌های سه بعدی و پیاده‌سازی طرح‌های ظریف و پیچیده است.

هد دستگاه لیزر

با توجه‌ به راهنمای کامل برای خرید دستگاه لیزر حکاکی چرم، هد دستگاه نقش مهمی در کیفیت برش نهایی دستگاه برعهده دارد و به همین دلیل باید از متریال مرغوب و مستحکمی مانند فلز ساخته شود. این قسمت آخرین نقطه برخورد دستگاه با متریال مورد نظر بوده و از دو بخش لوله و هد تشکیل شده است.

پولی دستگاه لیزر

پولی مانند یک پل ارتباطی بین محور و تسمه سبب تغییر جهت حرکت دستگاه بین دو حالت محوری و چرخشی می‌شود. این قطعه به واسطه ارتباطی که با تسمه برقرار می‌کند، محور لیزر را به چرخش وا می‌دارد. ضمناً در اطراف پولی، اجزای دیگری مانند هرزگرد، پولی آلومینیومی دندانه دار، تولید محور ایکس قرار دارند که هر یک به نوبه خود نقش موثری در حرکت دستگاه حین حکاکی و برش ایفا می‌کنند.

چیلر خنک کننده

طول عمر دستگاه لیزر حکاکی به طور مستقیم با میزان ماندگاری و کیفیت چیلر آن در ارتباط است. به طور کلی وظیفه اصلی چیلر، خنک‌سازی تیوب حین تولید اشعه بوده و اگر کار خود را به درستی انجام ندهد، دمای دستگاه حین کارکرد افزایش می‌یابد. در پی این اتفاق هم پس از مدتی آسیب دیده و فرسوده می‌شود. براساس راهنمای جامع خرید دستگاه لیزر حکاکی چرم؛ بهترین قطعه چیلرهای تراکمی و جذبی موجود در بازار برای این دستگاه عبارت‌اند از:

 • چیلر مدل CW5200
 • چیلر مدل CW5000

زنجیر و تسمه محور

تسمه از متریال پلاستیک ساخته می‌شود و ظاهر آن به شکل دندانه‌دار است. این قطعه به محور دستگاه متصل بوده و می‌تواند درجه دقت کارکرد موتور دستگاه را با واحد‌های چند دهم تغییر دهد. عملکرد این قطعه بر میزان دقت دستگاه تاثیر بسزایی می‌گذارد و باید متناسب با مدل موتور انتخاب شود. برای ساخت زنجیر هم از متریال پلاستیک استفاده می‌کنند و هدف از به کارگیری آن در دستگاه لیزر حکاکی چرم، محافظت از  شلنگ هوا، سیم‌های مربوط به سنسور فوکوس، میکروسوئیچ، کابل برق موتور است.

جمع‌بندی

در این مطلب به بررسی مهم‌ترین نکات راهنمای جامع خرید دستگاه لیزر حکاکی چرم پرداختیم و دانستیم که حین انتخاب این محصول باید چه پارامترهایی در نظر گرفته شود. در پایان لازم است به این نکته هم اشاره کنیم که اگر برای خرید دستگاه لیزر حکاکی نیاز به راهنمایی بیشتر دارید، می‌توانید از طریق پشتیبانی آنلاین، واتساپ، اینستاگرام یا شماره تماس ۰۲۱۹۱۰۱۰۰۸۲ با کارشناسان سبدجت در ارتباط باشید.

 امیدواریم مثل همیشه نهایت لذت را از مطالعه این مقاله برده باشید و به پاسخ سوالات موجود در ذهن خود برسید. لطفا شما عزیزان هم نظرات و تجربیات خود را در این باره با ما و سایر کاربران سبد جت به اشتراک بگذارید و اگر نکته مهم دیگری هست که در این مقاله به آن اشاره نشد، در بخش کامنت‌ها توضیح دهید تا ما هم از معلوماتتان بهره‌مند شویم. از اینکه تا پایان همراه ما بودید، صمیمانه سپاسگزاریم‌.

سوالات متداول

مهم‌ترین نکته‌ای که حین خرید دستگاه لیزر حکاکی چرم باید به آن توجه داشته باشیم، چیست؟

همانطور که در قسمت‌های قبل توضیح دادیم، هنگام خرید این دستگاه معیارهای مختلفی وجود دارد که حتما باید توسط شما مورد سنجش و ارزیابی قرار گیرد. در این میان، توجه به نوع برند سازنده، کابل اتصال دستگاه لیزر، توان موتور دستگاه برش لیزر، قدرت مکنده و… از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

برای حکاکی روی چه متریالی می‌توان از دستگاه لیزر حکاکی چرم استفاده کرد؟

اغلب دستگاه‌های لیزر حکاکی چرم علاوه‌ بر قابلیت حکاکی روی این متریال، می‌توانند روی مواد دیگری مانند مقوا و کارتن، پارچه، پلاستیک و… نیز طرح موردنظر را پیاده‌سازی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *