حکاکی لیزری چیست و چه کاربردی دارد؟

حکاکی لیزری روی چوب
چه امتیازی می دهید؟

حکاکی لیزر، به این معنا است که با کمک لیزر روی اجسام و فلزات مختلف را حکاکی می‌کنند و به دلیل تغییرات شیمیایی، سبب تغییر رنگ روی جسم می‌شوند. در هنگام حکاکی با  این ابزار اثری از مواد بر روی سطح کار دیده نمی‌شود. حکاکی با استفاده از دستگاه لیزر را می‌توان بر روی انواع فلزات، چوب، شیشه، سنگ، پلاستیک، چرم و… انجام داد.

حکاکی لیزری چیست؟

یکی از هنرهایی که از گذشته تاکنون مورد توجه بشر بوده است، حکاکی است. این روش به عنوان یکی از هنرهای قدیمی و ماندگار در دنیا شناخته شده است و کاربرد بسیار زیادی دارد. در گذشته این هنر با ابزارهای فلزی و توسط دست، روی سنگ، فلز، چوب، کاشی و… انجام می‌شد. نمونه‌های حکاکی قدیمی را می‌توان در مهرهای هخامنشیان، سکه‌های دوره اشکانیان و ساسانیان مشاهده کرد.

امروزه این نوع از هنر جای خود را به دستگاه‌های پیشرفته‌ای مانند لیزر داده و روش‌های حکاکی نسبت به گذشته بسیار تغییر کرده است. استفاده از لیزر یکی از روش‌های مدرن و بروز است که سرعت بسیار بالایی دارد و برای کار با این دستگاه دیگر نیازی به نیروی دست انسان نمی‌باشد و دستگاه می‌تواند حکاکی را بر روی انواع سطوح فلزی، سنگ، چوب و… اجرا کند. همچنین با استفاده از لیزر می‌توان مشخصات فنی قطعه‌ها را نیز حک کرد.

علامت‌گذاری با لیزر به دلیل تغییرات شیمیایی، مولکولی، سوزاندن، ذوب‌کردن، فرسایش و… سبب تغییر رنگ می‌شود و اثر مواد نیز روی سطح کار باقی نمی‌ماند. در فرآیند حکاکی لیزری تصاویر توسط  یک پرتو اشعه لیزری نازک به بهترین شکل روی سطوح نقش می‌بندد. اکنون که متوجه شدید حکاکی لیزری چیست، در ادامه شما را با کاربرد آن و همچنین مزایای حکاکی لیزری آشنا خواهیم کرد.

حکاکی لیزری چیست

کاربرد دستگاه‌ها حکاکی لیزری  

امروزه استفاده از حکاکی لیزری بر روی بیشتر اجسام و سطوح نرم و سخت انجام می‌گیرد و به همین دلیل دستگاه‌های حکاکی لیزری کاربرد بسیاری به خصوص در صنایع دارد. دستگاه‌های لیزری متفاوت هستند و هر کدام کاربردهای متفاوتی دارند. بنابراین هنگام خرید باید به کاربرد آن و نیاز خود دقت کنید. برای مثال دستگاه برش لیزر خانگی با دستگاهی که بر روی فلزات و یا به طور وسیعی در صنعت پوشاک به کار می‌رود، متفاوت است. دستگاه‌های خانگی کوچکتر هستند و برای کسب و کارهای کوچک و نگهداری در خانه مناسب می‌باشد.

هر کدام از این دستگاه‌ها برای کار و صنعتی متفاوت ساخته شده‌اند و در هنگام خرید باید به نوع کار خود به آن توجه کرده و سپس به خرید آن اقدام نمایید. همچنین قیمت دستگاه حکاکی و برش، با توجه به نوع کاربردی که هر دستگاه دارد متفاوت است. دستگاه‌های صنعتی قیمت بالاتری دارند و نیز سرعت آن نیز بیشتر می‌باشد.

در ادامه به کاربردهای آن اشاره می‌کنیم.

 • حکاکی لیزری روی چوب

با استفاده از دستگاه حکاکی و برش لیزر چوبی، می‌توان نقش‌های زیبای بسیار زیادی را روی چوب ایجاد کرد. حکاکی لیزری چوبی بر روی سطوح چوبی کابینت، مبلمان، قاب عکس و یا هر وسیله چوبی دیگری کاربرد دارد.

حکاکی لیزری روی چوب

 • حکاکی لیزری روی شیشه

این نوع حکاکی برای تزیین و برش سطوح شیشه‌ای صورت می‌گیرد که از کاربردهای دیگر لیزر است و در تولید دکوراسیون داخلی، تولید درب و پنجره، عکس روی شیشه، حکاکی بر روی آینه، ساخت وسایل تزیینی و تبلیغاتی، تولید لوازم بهداشتی ساختمانی و نیز خودروسازی کاربرد ویژه‌ای دارد.

 • حکاکی لیزری روی چرم

کاربرد دیگر حکاکی لیزری بر روی چرم می‌باشد. در صنعت چرم استفاده از حکاکی لیزری روی انواع کیف و کفش، دکوراسیون‌های داخلی، تولید مبلمان، انواع پوشاک مانند کمربند، دستکش، تولید انواع جاموبایلی، جاکلیدی و … صورت می‌پذیرد که از مزایای آن می‎‌توان به تولید محصولاتی با لبه‌های تمیز و صاف و صرفه‌جویی در زمان و هزینه اشاره کرد.

 • حکاکی لیزری روی پارچه

یکی دیگر از کاربردهای حکاکی لیزری استفاده از آن بر روی انواع پارچه است. سرعت بالا در این کار سبب شده است که تولیدکنندگان به کار خود نظم بیشتری دهند و در زمان کوتاهی انبوهی از کارهای خود را به بازار عرضه نمایند. استفاده از حکاکی لیزر در صنعت پوشاک، باعث شده که بافت پارچه‌ها بعد از لیزر آسیبی نبیند و بسیار صاف و منظم باشد. حک لیزر روی انواع شال و روسری، انواع پوشاک مانند: کاپشن، مانتو، کت و شلوار، کروات، پیراهن‌های زنانه و مردانه، انواع پارچه‌های رومیزی، پرده، انواع وسایل تزیینی کاربرد دارد.

 • حکاکی لیزری روی پلاستیک

حکاکی لیزری روی سطوح پلاستیکی نسبت به دیگر روش‌های لیزر، به دقت و ظرافت بیشتری نیاز دارد. با استفاده از لیزر می‌توان طرح مورد نظر خود را با دقت و سرعت بیشتری بر روی سطوح پلاستیکی در ساختمان سازی مانند: کلید و پریزهای برق، در پوشاک مانند: دکمه‌های گران‌قیمت بر روی لباس و نیز حکاکی بر روی تجهیزات کامپیوتری مانند: کی‌بورد، فلش مموری، موس و… انجام داد.

 • حکاکی لیزری روی فلزات

از دیگر کاربردهای حکاکی لیزری استفاده گسترده از آن در عرصه فلزات مختلف است که طیف وسیعی از فلزات را شامل می‌شود. اینکه بدانیم حکاکی لیزری چیست و بر روی فلزات چه کاربردی دارد، بسیار مهم است. حکاکی بر روی انواع فلزات مانند: مس، آلومینیوم، برنج، آهن، فولاد، چدن، استیل و… با لیزر کاربردهای فراوانی دارد. حکاکی لیزری در صنعت خودروسازی، هواپیمایی، تجهیزات بیمارستانی، تولید لوازم خانگی، شیرآلات، لوازم جانبی، محصولات الکترونیکی و… نقش بسزایی دارد.

 • حکاکی روی سرامیک

امروزه حکاکی بر روی سرامیک و کاشی بسیار صورت می‌گیرد و در دکوراسیون داخلی و صنایع دستی کاربرد فراوانی دارد. حکاکی روی این اجسام علاوه بر زیبایی، دوام و ماندگاری بالایی خواهد داشت. انواع سنگ‌های ساختمانی، ظروف سرامیکی، انواع گلدان‌های سرامیکی و … نمونه‌هایی از حکاکی لیزری سرامیک را شامل می‌شوند.

 • حکاکی لیزری در صنعت طلاسازی

حکاکی با استفاده از لیزر در صنعت طلا سازی نیز نقش ویژه‌ای دارد. با استفاده از لیزر می‌توان کد روی طلا و عیار آن را حک کرد. همچنین برش‌های زیبایی را بر روی این فلز انجام داد. با استفاده از دستگاه لیزر طلاسازی برای حکاکی و ساخت انواع زیورآلات، دیگر روش‌های گذشته که از قالب‌های مختلفی برای ساخت انواع طلا استفاده می‌شد و هزینه زیاد و زمان طولانی برای تولید آن صرف می‌شد، کاربردی ندارد.

حکاکی لیزری روی طلا

از دیگر عوامل حکاکی لیزر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ساخت قطعات هنری زیبا و جذاب
 • استفاده از حکاکی لیزر بر روی سرویس‌های غذاخوری، انواع چینی، کریستال و …
 • حکاکی لیزری بر روی زیورآلات بدلی
 • علامت‌گذاری در صنعت الکترونیک، نظامی، پزشکی و انرژی با استفاده از حکاکی لیزری
 • حکاکی و مارک‌زنی مانند: بارکد، کدهای شناسایی و طرح‌های گرافیکی
 • حکاکی لیزری برای هدیه‌های مناسبتی
 • حکاکی لیزری برای محصولات تبلیغاتی
 • حکاکی بر روی کالاهای دیجیتالی
 • استفاده از حکاکی لیزری بر روی وسایل و ابزار اندازه‌گیری
 • حکاکی بر روی قطعات نیمه‌ رسانا
 • حک شدن لوگو، نشانه‌ها بر روی انواع فلزات

مزایای دستگاه های حکاکی لیزری

آشنایی با اینکه حکاکی لیزری چیست و چه مزایایی دارد به ما در استفاده از آن در صنایع مختلف کمک می‌کند. به دلیل اینکه دقت دستگاه‌های لیزر بسیار زیاد است، مزیت‌های زیادی به همراه خواهد داشت که در ادامه به آن می‌پردازیم.

 • حکاکی لیزری نسبت به روش‌های سنتی، سرعت، کیفیت، دقت، دوام، هزینه کم و تنوع جنسی بسیار زیادی دارد.
 • با استفاده از دستگاه‌های لیزر می‌توان دو حرف را در فاصله بسیار کمی حک کرد. بنابراین حکاکی لیزری بر روی فلزات و دیگر اجسام، کیفیت بسیار بالایی دارد.
 • با کمک حکاکی لیزری، رنگ‌های مختلفی را می‌توان بر روی جسم مورد نظر ایجاد کرد، بدون اینکه اثری از مواد روی سطح باقی بماند.
 • عمق حکاکی را با توجه به سلیقه و نیاز مشتری می‌توان تغییر داد. ظرافت این کار بر روی بعضی از فلزات، در حد چند صدم میلیمتر است که این کار فقط توسط دستگاه‌ حکاکی و برش لیزر می‌تواند ایجاد شود.
 • دوام و مقاومت در حکاکی لیزری بسیار بالا است و با مرور زمان از بین نمی‌رود.
 • به دلیل سرعت بالایی که این روش دارد، می‌توانید تولیدات خود را به سرعت انجام دهید.
 • تعمیر و نگهداری بعضی از ماشین‌آلات نیز از دیگر مزایای استفاده از حکاکی لیزر است.

مزایای حگاکی لیزری

سطوح قابل حکاکی با دستگاه حکاکی لیزر

انواع دستگاه لیزر حکاکی و برش باعث سهولت در انجام کار شده است. سرعت، دقت و راحتی کار توسط دستگاه‌های حکاکی لیزر، سبب شده است که بتوان از آن بر روی بیشتر فلزات و قطعات دیگر استفاده کرد. وجود این دستگاه‌ها باعث شده که افراد در شغل‌ خود ایده‌های جدیدی را پرورش دهند.  حکاکی لیزری بر روی سطوح مختلفی مانند: شیشه، سنگ، چوب، پلاستیک، پارچه، چرم و فلز کاربرد بسیاری دارد و حتی سبب ایجاد شغل‌های جدیدی نیز شده است. همچنین سطوح قابل حکاکی در فلزاتی مانند آلومینیوم، مس، طلا، فولاد، برنج و …  کاربرد زیادی دارد.

دستگاه‌های زیادی برای این کار وجود دارند که بهتر است به خرید دستگاه لیزر حکاکی neje اقدام نمایید زیرا یکی از برندهای موفق در این زمینه می‌باشد.

خرید آنلاین انواع دستگاه حکاکی لیزر از فروشگاه آنلاین سبد جت

در این مقاله با حکاکی لیزر و مزایای آن آشنا شدید و دانستید که حکاکی لیزری چیست و چه کاربردی دارد. در ادامه از شما می‌خواهیم برای خرید بهترین دستگاه لیزر حکاکی به سایت سبد جت مراجعه نمایید و از انواع دستگاه‌های لیزر دیدن فرمایید.

سبد جت بهترین و جدیدترین دستگاه حکاکی لیزر را با کیفیت عالی و قیمت مناسب ارائه می‌دهد. شما می‌توانید با خرید آنلاین از این فروشگاه از تخفیفات ویژه نیز بهره‌مند شوید و کالای مورد نظر خود را درب منزل تحویل بگیرید. با خرید از سبد جت در هزینه و زمان خود صرفه جویی خواهید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *